'A hazának háza'
- Részletek
- Utolsó frissítés: 2011. december 04. vasárnap, 14:33
A 9. évfolyamos tanulóknak, akik az ország különbözõ településeirõl érkeztek, igazi élményt jelentett testközelbõl megcsodálni azt az épületet, amelyet eddig a tévé képernyõjén keresztül láthattak. Más tanulni róla történelemórán, hallgatni a Szent Korona-történetet (Miért ferde az apostoli kettõs kereszt?), és más élményt jelent közelrõl, a koronaõrség gyûrûjében megtekinteni koronát, s közben esetleg elámulni, hogy „milyen kicsi is”.
A könnyen fellelhetõ információk mellett megtudhattuk, hogyan élték túl a II. világháború pusztításait a Róth Miksa tervezte színes üvegablakok, vagy mit jelentenek az ülésterem elõtti folyosó ablakpárkányain futó számok. (Nem, ezek nem a lottószámok, hanem számozott szivartartók). Beléphettünk az ülésterembe, s gondolatban már többen beleültünk a házelnöki székbe, kakaót szürcsölve, egy jó könyvet olvasva. (Vajon volt erre precedens?)
Végigjárva a magyar uralkodók szobraival díszített folyosókat, állva a kupolateremben a koronázási jelvényeket szemlélve, büszkék lehetünk arra, hogy Steindl Imre tervei alapján olyan neogótikus országház született, amelyre Vörösmarty méltán mondhatná: az országnak végre van háza.
Gergye Szilvia
nevelõtanár