Moliere: Urhatnám polgár elõadása a Vígszinházban

2009. január 13.-án kedden négy tanulóval tekintettük meg Moliere zenés, táncos komédiáját. A mű 1670-ben klasszikus stílusban íródott, melyet a kiváló rendező Mácsai Pál modern, jelenkori elemekkel tarkított, ezzel igyekezvén közelebb hozni a darab mondanivalóját. 
Urhatnám polgár
A komédia keletkezésének körülményei:
    - 1670-ben XIV Lajos kérésére születik meg Moliere és zenész társa Lully udvari komédiája, az Úrhatnám polgár. 1699-ben a francia udvar hatalmas pompával fogadta az Oszmán Birodalom első európai küldöttét abban a hitben, hogy a török uralkodó egyik fontos követéről van szó, ám aki érkezett csak egy egyszerű megbízottja volt. A fényűző ünneplés így nevetséges véget ért. Ezt az eseményt örökítette meg Moliere.  

A mű története:
    A főszereplő Jourdan úr, - akit Hegedűs D. Géza alakít - újgazdag polgár, aki idomulni szeretne minden ranghoz és méltósághoz. Az úri modort szeretné elsajátítani, táncban, zenében és műveltésgben. Barátjának hisz egy grófot, - szerepében Lukács Sándor - akit pénzzel halmoz el, s csodás lakomát rendez egy özvegy grófnőnek – Igó Éva alakítja.  
Lányát is nemes emberhez akarja hozzáadni, de a lány szerelme és inasa furcsa cselt eszel ki, hogy túljárjanak Jourdan úr eszén. Ez sikerül is. A darab egy különös jelenettel zárul, amely rávilágít arra, kinek hol a helye a világban.

A darab sajnos nem aratott nagy sikert kollégiumunk négy diákja körében. Ennek oka talán a klasszikus és a modern e furcsa keveredése, és a mű elvont jelentéstartalma.
Mindennek ellenére, aki szereti Moliere olykor gúnyos, lenéző stílusát ajánlom figyelmébe e darabot.

Marosi-Kokas Judit