HÍREK

"Lesz út lélektől lélekig” - A Légy jó mindhalálig a József Attila Színházban

Az utóbbi évtizedekben gyakori és örömteli esemény a színházi világban, hogy ismert irodalmi művek zenés, színpadi változatát készítik el és mutatják be a közönségnek (pl. Nyomorultak, Anna Karenina…). A jól ismert magyar szerzőpáros, Kocsák Tibor és Miklós Tibor 1991-ben írta meg művét, a Légy jó mindhalálig című musicalt, mely Móricz Zsigmond halhatatlan regényét veszi alapul. 

A József Attila Színház először 2000-ben játszotta nagy sikerrel a darabot, idén szeptemberben pedig ismét megelevenedett a történet és a zene, ezúttal Hargitai Iván rendezésében. Nyilas Misi, az édesanyját korán elveszítő, jólelkű, becsületes fiú, nagy lelkesedéssel érkezik a Debreceni Református Kollégiumba. Az önérzetes ifjú azon falak között tanul, melyek közt egykor Arany János, Kölcsey Ferenc, és Csokonai Vitéz Mihály is elsajátította a tudományok alapjait.

Szellemi képességei az osztály legjobb tanulójává teszik, azonban tapasztalnia kell, hogy a tanárokat a diákok származása is befolyásolja a fiatalok megítélésében. Amikor szorosabb kapcsolatba kerül a debreceni felnőtt világgal, hite, bizalma és a felnőttek iránti tisztelete kezd szertefoszlani. Szerencsére akadnak pártfogói is, mint Valkay tanár úr, akinek humánuma, emberi tartása példaértékű Misi számára. A műben végül is az erkölcs győzedelmeskedik a bűn és a hamisság felett, útravalót adva a nézőnek, hogy a becsületesség és az igazmondás hosszú távon mindig kifizetődő.

A zenés darabban igazi slágerek hangzanak fel, úgy mint Valkay tanár úr dala , az „Élet szép”,  a „Pogi”, a „Tíz perc”, a „Ragyogj fel” és a „Szívek melegében”. Kollégistáink érdeklődését is felkeltette a darab, a remek zene, az ötletes koreográfiák, az igényes énekszámok, felhőtlen szórakozást nyújtottak, ugyanakkor a történetben rejlő erkölcsi tanulság mindannyiunk életére nézve tartalmazott útmutatást. 

Csalló Gergely
nevelőtanár

A cikk a 2017. december 7-i színházlátogatásunk apropóján készült.