HÍREK

Két színházi produkciót láttunk

Május első napjaiban kollégistáinkkal két emlékezetes színházi előadáson vehettünk részt. Mindkét darab a magyar opera- és prózairodalom jelentős alkotása.

A Magyar Állami Operaház kiváló kezdeményezése az Operakaland rendezvénysorozat, melynek célja, hogy a középiskolás korosztály számára bemutassa a magyar- és egyetemes operajátszás fontos darabjait. Ennek keretében tekintettük meg Erkel Ferenc operáját,  a Bánk bánt, melyre mint nemzeti operánkra tekintünk 1861- es bemutatása óta. A zeneszerző a Habsburg elnyomás ellen tiltakozva írta meg művét, melynek cselekménye Katona József drámáján alapszik.

A 13. századi Magyarországon játszódó darab főszereplője Bánk bán, aki királya távollétében szembesül hazája helyzetével, az idegen befolyással, a főúri széthúzással.  Az ország sorsa iránti elkeseredettségét tetézi, hogy feleségét Melindát a királyné, Gertrudis öccse, Ottó elcsábítja, megrontja. E helyzetben nem marad számára más lehetőség, mint a királyné meggyilkolása. A Bánk bán története során mindig többet jelentett önmagánál. A hazaszeretet, a magyar szabadság, az idegen elnyomók elleni küzdelem szimbólumává vált, különösen a XX. század második felében, amikor prózai előadásban illetve operaként hangzott el a színpadon.

Az Erkel Színházban, telt házas előadáson tekinthettünk meg Erkel művét, kiváló magyar énekesek közreműködésével, klasszikus színpadra állításban. A díszletek, jelmezek segítették a közönséget, hogy átélhesse a középkori magyar királyi udvar hangulatát, az énekes szólistákon pedig érződött, a Bánk bán előadása mindenkor komoly felelősséggel jár. 

Május 10-én a József Attila Színházban az egyik legjelentősebb magyar színpadi szerző, Molnár Ferenc (1878- 1952) Üvegcipő című darabját tekintettük meg. A Huszti Péter rendezésében színre kerülő mű a polgári középosztály életébe enged bepillantást, a cselekmény egy házasságkötés körül bonyolódik.

Irma, a fiatal lány szerelmes az idősödő Sipos úrba, és elhatározza, minden erővel megakadályozza, hogy látszatházasságot kössön egy másik nővel. Célját végül eléri, és a két főszereplő boldogan távozik egymást átölelve a függöny összecsapódásakor.  Az előadásban a József Attila Színház művészei több korosztállyal is képviseltették magukat, a kisebb szerepekben nyolcvan felett járó művészeket is láthattunk, a két főszerepet a televízióból jól ismert  Nemcsák Károly és a fiatal generációhóz tartozó Fekete Réka Thália alakította, akik remekeltek a morózus de jószívű Sipos úr, és a naiv álmodozó cselédlány, Irma szerepében. 

Az előadás jó szívvel ajánlható mindazoknak, akik szeretik a klasszikus, polgári színjátszást, a túlzásoktól mentes rendezői megvalósítást, és az olyan előadásokat, ahol fontos a szerző szellemiségének tiszteletben tartása, és az igényes, szép magyar beszéd.    

Csalló Gergely
tanár

2017. május 11.