HÍREK
Földrengés Londonban – A Vígszínházban jártunk
2016. április 12-én különleges színházi élményben lehetett része azoknak a kollégistáinknak, akik velünk tartottak a Vígszínház Földrengés Londonban című előadására.
Mike Bartlett kortárs író alkotása napjaink egyik szerteágazó és rendkívül időszerű kérdését feszegeti. A darab központi témája a környezetvédelem, illetve az emberi felelősség élőhelyünkért, a Földért. Már a nézőtér bejáratánál elhelyezett táblák is segítenek ráhangolódni az előadás témájára, a néző arról olvashat, mit tehet az egyes ember a hétköznapokban, hogy óvja környezetét.
A színmű 3 lánytestvér történetét dolgozza fel, akiket apjuk, a neves klímakutató (Lukács Sándor alakításában) anyjuk halála után kitett otthonról, mivel apai érzéseit saját bevallása szerint mindig is csak inkább megjátszotta, semmint valóságosan megélte. A három leánytestvér egyedül kell megálljon az életben, sorsuk azonban összefonódik. A legidősebb a brit kormány környezetvédelmi minisztere, a középső lány, Freia, gyermeket vár, a legkisebb pedig egyetemistaként keresi helyét a világban.
A mű központi problémája: mi lesz a Földdel néhány évtized múlva, vajon szabad e világra hozni egy gyermeket, akinek sorsa bizonytalan. Vajon milyen világban fog élni? Ahol háború fog folyni a tiszta vízért, ahol a legnagyobb városok levegője gyakorlatilag mérgezővé fog válni, ahol a sarkvidéki jégtakarók megolvadása miatt a tengerszint annyira megemelkedik, hogy pl. Amszterdam és New York is víz alá fog kerülni? A várandós kismama úgy dönt, nem fogja megszülni gyermekét, kétségbeesésében a Temzébe veti magát… Ő maga nem éli túl az öngyilkosságot, gyermekét azonban sikerül megmenteni… Ő lesz a reménység az emberek számára, hogy a Föld megmenthető, és az élet rajta megóvható.
A darabot Eszenyi Enikő rendezte, a mai, modern technikai eszközöket is igénybe véve. A filmrészletek segítségével betekintést nyerhettünk az ember környezetromboló tevékenységének káros hatásaiba, úgy érezhettük, egyszerre vagyunk moziban és színházban. A mű nyelvezete teljesen mai volt, így a fiatalabb korosztályok számára is érthetően tálalt egy bonyolult problémát, mellyel az emberiségnek szembe kell(ene) néznie.
A közönség hosszú vastapssal jutalmazta az előadást, kollégistáinkkal pedig a hazavezető úton megvitattuk a mű tanulságait, illetve azt, mi magunk, a hétköznapunkban mit tehetünk egyetlen Földünk védelme érdekében.
Csalló Gergely
nevelőtanár
2016. április 12.