HÍREK

A Vígszínházban jártunk

A múlt század kétségkívül egyik legnagyobb hatású drámaírója volt az amerikai Arthur Miller. Színházkedvelő kollégistáinkkal 2016. január 7-én a Vígszínház társulatának előadásában egyik leghíresebb darabját, az „Istenítélet” címűt tekintettük meg, mely ismert „A salemi boszorkányok” néven is.

A darab ihletője az Egyesült Államok történetének egy érdekes és zaklatott fejezete, az úgynevezett „McCarthy-korszak” volt.

Az ötvenes években oly mértékben harapózott el az USA-ban a kommunizmus terjedésétől való félelem, hogy bármilyen apróság gyanúba keverhetett ártatlan állampolgárokat, hogy összejátszanak a kommunistákkal, esetleg szovjet kémek. Miller ezt a gyanakvással, feszültséggel teli időszakot rajzolja meg drámájában, melynek főhősei egy USA-beli település lakói. Fiatal lányok az erdőben megidézik az ördögöt, és ezzel kezdetét veszi az események megállíthatatlan láncolata. A darab két főhőse, a becsületes farmer, John Proctor, valamint felesége. Az ő küzdelmüket az igazságért, majd elkerülhetetlen bukásukat láthatják a nézők a több mint 3 órás előadásban, amely kiválóan felépített és remek színészi alakításokkal megtűzdelt produkció. Mindenekelőtt ki kell emelni Stohl András drámai alakítását Proctor szerepében, aki életét áldozza elveiért, és még a halál árnyékában, a kínzások hatására sem törik meg. A babonás hittel, az előítéletekkel szemben azonban elkerülhetetlenül bukásra van ítélve. A többi szerepben is neves, kiváló művészeket láthattunk, így pl. Kútvölgyi Erzsébetet, Lukács Sándort, Hegedűs D. Gézát, és a vizsgálóbíró szerepében a Proctorral összecsapó Fesztbaum Bélát.

A darab sötét hangulatát a kórus jelenetei is segítették kidomborítani, valamint hozzájárult az atmoszféra megteremtéséhez a díszletek alkalmazása, a világítás erejének, színének váltogatása. Amikor az elítéltek alatt fellobbant a máglya, és legördült a függöny, a nézőközönség méltán jutalmazta nagy ünnepléssel és hosszan tartó vastapssal a produkciót, mely kollégistáink tetszését is elnyerte.       

Csalló Gergely
nevelőtanár

2016. január 7.