HÍREK
Látogatás a Dél-pesti Szennyvíztisztító Telepen
Hét 11-12. évfolyamos diákkal ellátogattunk május 20-án délután a Dél-pesti Szennyvíztisztító Telepre. A telep a legkorszerűbb és legkörnyezetkímélőbb technológiával működik. Budapest lakosságának kb. a 10 %-ának a szennyvizét fogadja és tisztítja folyamatosan.
Egy szakember vezetésével végigjártuk a szennyvíztisztítás fázisainak helyszíneit. Először a darabos szemét, papír, műanyag, ruhafoszlány szűrése történik meg. Némileg sokkoló volt a látvány és az „illat”. Utána az ülepítés szakaszai következtek. A kör alakú medencékben nagyon lassan, állandó sebességgel forgó lapátok segítik ezt a folyamatot, közben vegyszert adagolnak a foszfor semlegesítésére (a mosóporok, tisztítószerek fő alkotóeleme).
Ennek a további kivonása történik meg az élőgép rendszernek köszönhetően. Az élő növények és mesterséges gyökérrendszer segítségével növelik a tisztítás hatásfokát. Láttuk a folyamat végén a tiszta vizet, amely a szennyezések több mint 90%-tól megtisztítva ömlik a Ráckevei-Soroksári Duna-ágba.
Érkeznek ide lejárt szavatosságú élelmiszerszállítmányok is: jégkrém, üdítő, kenyér vagy lefoglalt tisztázatlan eredetű zöldségek, gyümölcsök.
A telep teljesen automatikusan működik, mindössze 8 fős állandó személyzet felügyeli a folyamatokat. Az itt előállított biogáz fedezi az áramszükséglet nagy részét.
Elgondolkodtam a reakcióinkon a szagot illetően. Az enyém is beleértendő, pedig az én gyerekkoromban még természetes volt vidéken a gazdasági udvar, ahol tyúkok, libák csirkék szaladgáltak és a családok többsége malacot is nevelt, amit gondozni, tisztán tartani is kellett. Megszabadultunk a szagoktól és fokozottan érzékenyek vagyunk rá. Így megvesszük a boltban az embertelen körülmények között tartott és agyongyógyszerezett csirkét, amelyben 50%-ig engedélyezett a víztartalom, ezért vízben áztatják mielőtt eladják. Valóban csak a végterméket látjuk, de az is ilyen.
Mindenképpen tanulságos délután volt.
Szabóné Vellai Rozália
nevelőtanár
2015. május 20.